Wushu

Wushu je všeobecný názov pre čínske bojové umenia, ktorý zahŕňa pod seba rôzne štýly a školy. Na Západe sa stretávame skôr s termínom kungfu, ktorý bol spopularizovaný najmä filmom. Slovo wushu sa skladá z dvoch morfém/znakov a to sú: wu武 a shu术. Wu znamená bojový, vojenský, či dokonca chrabrý a slovo shu sa prekladá ako technika, či umenie. Význam slova wushu je teda „bojové techniky“ alebo u nás viac zabehnutý termín: „bojové umenia“. V súčasnosti sa toto slovo používa najmä na označenie čínskych bojových umení.

Čínske wushu má mnoho kategórií, štýlov a mnoho rozmanitých zbraní. Od jednoduchých štýlov, ktoré v sebe kombinujú prvky útoku a obrany až po rôzne štýly, ktoré na seba berú charakteristiku zvierat. Wushu by sme v jednoduchosti mohli rozlíšiť na dve hlavné kategórie. Tradičné wushu a moderné wushu. Tradičné wushu sa cvičí primárne ako metóda obrany a útoku, no vzhľadom na históriu rôznych štýlov sa v tradičnom wushu kombinujú aj prvky ako sebazdokonaľovanie, tradičná čínska medicína, či filozofia. Jednotlivé tradičné štýly sú tak komplexným prvkom čínskeho wushu a čínskej kultúry.

V našej škole sa venujeme cvičeniu moderného wushu. Moderné wushu vychádza z prvkov tradičného wushu, no je viac zamerané na exhibíciu. Cvičia sa v ňom najmä zostavy a to buď pästné alebo so zbraňou. Žiaci sa učia kopy, základné techniky, postoje. Tréning obsahuje i kondičné cvičenia, strečing a posilňovanie. Naši cvičenci sa pravidelne zúčastňujú súťaží vo wushu ako na Slovensku, tak i v zahraničí (naše úspechy si pozrite v sekcii „úspechy“). Cieľom moderného wushu je zacvičiť daný štýl v čo najlepšom prevedení. To znamená, že cvičenec by mal predviesť vysokú technickú zdadnosť spolu s fyzickou zdatnosťou, kde sa snúbi rýchlosť, sila, výbušnosť, flexibilita a obratnosť. Tento typ wushu je vo svete čoraz viac populárny a nadobúda popularitu i v našich končinách. Moderné wushu je rýchlo sa rozvíjajúce umenie a šport.